Čím si čistit zuby

aneb Prevence – více než půl zdraví

Proč si čistíme zuby? Kvůli zubnímu plaku!

Zuby si čistíme za účelem odstraňování zubního plaku z povrchu zubu. Zubní plak je měkká bíložlutá kašovitá hmota lehce lepkavé konzistence. Jedná se o biofilm a skládá se z bakterií, zbytků jídla a produktů bakterií. Jeho tvorba na zubech začíná již po několika minutách po vyčištění, kdy se nejdříve na povrchu zubu vysrážejí bílkoviny ze slin, na které následně začnou postupně nasedat rozmanité bakterie různých druhů. Čím je plak starší (resp. čím déle si zuby nevyčistíme), tím nebezpečnější bakterie se do plaku začleňují, vazby mezi bakteriemi jsou pevnější a plak se stává tužším a hůře odstranitelným. Proto je důležité pravidelné čištění a mechanické rozrušování plaku.

Pokud zůstane plak nevyčištěný velmi dlouho, usadí se do něj minerály ze slin, ztvrdne a stane se z něj zubní kámen, který již kartáčkem neodstraníme a je nutná návštěva dentální hygienistky, která dokáže kámen ručními nástroji pečlivě odstranit. Důležité je si uvědomit, že žádným chemickým (kosmetickým) prostředkem nelze zubní plak narušit. To lze jen mechanickými prostředky, tedy kartáčkem, mezizubním kartáčkem, případně dalšími pomůckami.

Je zubní plak vidět? Ano, ale laickým okem velmi obtížně. Existují však pomůcky, které dokážou zubní plak obarvit. Vyrábějí se ve formě tablet nebo roztoků, některé dokážou dokonce různým barevným odstínem určit stáří plaku (růžová ukazuje na dvanáct hodin starý plak, čím je plak starší, tím tmavší odstín je – přes fialovou až do modra). Tabletové plak detektory rozlišující stáří plaku máme dostupné i u nás na klinice (Curaprox PCA 223), základní plak detektor ve formě ústní vody prodává DM drogerie.

Plak detektor Curaprox PCA 223
Pomůcky k ústní hygieně

Základem správné ústní hygieny je mechanická očista. Zubní plak nelze nijak chemicky narušit, tzn. že jakákoli pasta nebo ústní voda jsou na něj neúčinné. Rozrušit a odstranit zubní plak lze pouze mechanicky, kartáčky. Pasty a ústní vody mají efekt pouze na čistý povrch zubu, a to jako remineralizační činidlo. Jako příklad si lze představit zašlapané bláto v koberci. Můžete na koberec vylít litry vody s různými přípravky, ale dokud nevezmete kartáč a bláto z koberce mechanicky
nevykartáčujete, bude tam pořád.

KARTÁČEK

Jelikož je plak měkká hmota, není nutné jej odstraňovat velkou silou a tvrdými kartáčky. Zaměřujeme se na správné parametry kartáčku a především techniku, se kterou vám pomůže hygienistka. Ani ten nejlepší kartáček nevyčistí dobře zuby bez soustředěné a cílené ruky a techniky.
KARTÁČEK BY MĚL BÝT:

  1. MĚKKÝ. Měkký kartáček totiž nezraňuje dásně, což by časem mohlo vést k
    obnaženým krčkům a tím pádem k citlivým zubům. Zároveň není nutné na měkký kartáček vyvíjet tak velký tlak, aby se jeho vlákna přizpůsobila zakřivení zubu.
  2. HUSTÝ. Čím hustější kartáček, tím větší účinná plocha. Správně by skrz kartáček nemělo být vidět.
  3. ROVNÝ. Důležitý je rovný zástřih vláken, tzn. všechna vlákna jsou stejně dlouhá
    a bez žádných „lešticích gum“ apod. ! Velikost hlavičky přizpůsobte velikosti vašich úst. Hlava by neměla přesahovat více než přes 1,5 zubu. Pokud máte v ústech málo místa nebo máte vysoký dávivý reflex, vybírejte menší kartáčky (klidně dětské). Jaký je rozdíl mezi dětským a dospěláckým kartáčkem? Pouze velikost. Vždy vybírejte tak, aby se s kartáčkem dobře manipulovalo. Pokud si u dítěte nejste jistí, raději kupte kartáček menší. Menším nikdy nic nezkazíte, větším ano. Věk na obalech kartáčků je pouze hrubě orientační, vždy vybírejte velikost kartáčku individuálně.
MEZIZUBNÍ KARTÁČEK

Zub v ústech má pět plošek. Plochy kousací, směrem k tváři a směrem k jazyku/ patru jsme většinou schopní vyčistit klasickým kartáčkem. Tyto tři plošky jsou zároveň na některých místech poměrně dobře přístupné samoočišťování třením o jazyk, tváře, rty, sousto atd. Zbylé dvě plošky (2/5 zubu, což je už skoro polovina zubu!) jsou ale mezizubní prostory, které patří mezi nejšpinavější části lidského těla (dokonce i anální oblast je chudší na množství bakterií). Je to proto, že v mezizubním prostoru nedochází k žádnému samoočišťování a lze jej řádně vyčistit pouze mezizubním kartáčkem.

Jelikož je mezizubní prostor členitý a povrch zubu je různě zakřivený, v postranních úsecích chrupu nestačí k řádné hygieně ani zubní nit (viz obrázek níže). Ústní sprcha je také spíše doplněk, který prostor „profoukne“ a odstraní největší nánosy, ale bohužel nevyčistí dobře povrch zubu. Každopádně u lidí jemné motoriky (např. lidé s mentálním postižením nebo onemocněním karpálního tunelu) je i používání ústní sprchy lepší než nic. Pokud se mezizubní prostor nečistí, vznikají kromě zánětu dásní a parodontózy i mezizubní kazy, což je nejčastější lokalizace kazů u dětí i dospělých.

Výběr správného mezizubního kartáčku je velmi důležitý. Záleží nejen na kvalitě – různé značky mají různý poměr drátku a vláken, od čehož se odvíjí i snadnější manipulace –, ale velmi důležitá je hlavně správně zvolená velikost kartáčku. Kartáček by měl vyplňovat celý mezizubní prostor. Pokud je menší, nefunguje tak dobře, jak by měl.

Začátky používání mezizubních kartáčků nebývají jednoduché, ale během dvou týdnů se oteklé dásně vlivem zánětu zklidní a půjde to lépe. Krvácení je při začátcích s mezizubním kartáčkem běžné a naprosto přirozené – dáseň se brání přítomným bakteriím. Když ale budeme správně čistit, bakterie v zubním plaku odstraníme a tím zánět odezní, jelikož se odstranila jeho příčina.

S výběrem velikosti mezizubního kartáčku vám nejlépe poradí dentální hygienistka, která vás i naučí kartáček správně zavádět a prakticky s vámi vše nacvičí.

Použití mezizubního kartáčku

Popis k obrázku:

  1. Nit nevyčistí zub po celém povrchu,
    nedostane se do konkávně zakřivených míst.
  2. Malý mezizubní kartáček nevyplní celý mezizubní prostor a nedosáhne tak všude, kam má.
  3. Správná velikost mezizubního kartáčku.

SOFT-PICK

Soft-pick od firmy GUM je takové vylepšené gumové párátko. Nevyrovná se zcela účinku mezizubního kartáčku, ale může být příjemným pomocníkem. Vyrábí se ve velikosti small a regular. Vyberte takovou velikost, která neprojde mezizubním prostorem příliš snadno, ale s lehkým odporem.

I u dětí je potřeba čistit mezizubní prostory, jelikož se i u nich většinou zuby dotýkají (hlavně stoličky). Nejčastější lokalizace kazu je i u dětí bohužel mezizubní prostor. Diagnostické možnosti jsou však omezené a včasná detekce kazu v mezizubním prostoru je mnohem náročnější. Snažíme se i u dětí provádět preventivní rtg snímky, které jediné dokážou mezizubní kaz včas odhalit. Vzhledem ke spolupráci a malým ústům to však bohužel není vždy možné. Jakmile je mezizubní kaz vidět pouhým okem v ústech, je vzhledem k menší velikosti mléčného zubu a jiným anatomickým skutečnostem kaz už tak velký, že se málokdy podaří zub zachránit. O to důležitější je u dětí prevence. Jakmile se dva zuby dotýkají, je nutné mezizubní prostor čistit! Buď tímto soft-pickem, nebo (pokud se nevejde) nitkou (u dětí lépe na držátku, tzv. floss-pick, viz níže)

Na cesty: Balení je i s krabičkou, takže můžete mít soft-pick vždy po ruce během dne a mezizubní prostory vyčistit i po jídle.

Začínající čističi mezizubních prostorů mohou soft-pick použít i v případě, že jsou již objednáni k dentální hygienistce, ale chtějí začít alespoň něčím čistit již teď a zmírnit tak zánět dásní nebo zpomalit rozvoj kazu. Při návštěvě hygienistky pak již bude zánět dásní mírnější, ošetření bude příjemnější a začátky s mezizubním kartáčkem snazší. Tento postup velmi doporučuji.

Začátky s mezizubním kartáčkem nejsou snadné právě kvůli přítomnému otoku a začátečník špatně nachází správný směr mezizubního prostoru. S mezizubním kartáčkem cvičte, když budete mít čas a trpělivost. Ve dnech, kdy budete spěchat, nevynechávejte mezizubní hygienu, ale pročistěte prostory alespoň soft-pickem. Nevzdávejte to, časem to půjde snadno a rychle i mezizubním kartáčkem!

FLOSS-PICK A ZUBNÍ NIT

Floss-pick je nit na držátku. Doporučuji především u dětí k čištění prostorů, kam se nedostane mezizubní kartáček ani soft-pick. U dospělých pacientů je čištění nití možné (efektivní) pouze u předních zubů v případě extrémního stěsnání a křivého postavení řezáků, kam se nedostane mezizubní kartáček. I tak ale spíše doporučuji klasickou nit namotanou na prsty. Se vším vám poradí a naučí vás hygienistka. U dospělých lidí je na zadní zuby vždy nutný mezizubní kartáček, poněvadž mají jinou anatomii zubu než mléčný chrup.

Floss-pick
JEDNOSVAZKOVÝ KARTÁČEK

Jednosvazkový kartáček je nenahraditelný pomocník k čištění špatně přístupných míst. Díky jeho velikosti se vejde opravdu všude. Je s ním možno čistit tzv. solo technikou každý zub zvlášť, nebo jej použít k dočištění tam, kam jsme se klasickým kartáčkem nedostali z důvodu malého prostoru nebo zvýšeného dávivého reflexu.

Nejvhodnější je k čištění zubů moudrosti, poslední plošky stoličky v řadě, plochy horních zadních zubů směrem k tváři, jazykové plošky dolních stoliček, oblast za dolními řezáky, plošky zubů stojících nepravidelně v řadě (křivost), ale je velmi vhodný i k čištění prvních zoubků u dětí (vhodnější než tzv. prsťáčky).

Použití jednosvazkového kartáčku při čištění s rovnátky
ELEKTRICKÝ ZUBNÍ KARTÁČEK

Elektrický zubní kartáček byl původně vymyšlen a vynalezen pro mentálně a manuálně postižené lidi, kteří nemají dostatečně jemnou a koordinovanou motoriku. Při správném výběru manuálního kartáčku, dobré technice a pečlivosti je možné si zuby vyčistit stejně dobře manuálním kartáčkem jako elektrickým. Elektrickým kartáčkem to ale bude rychlejší, není nutné se na čištění tolik soustředit a není potřeba takové manuální zručnosti nebo cviku.

Na trhu existují dva typy elektrických kartáčků: 1) sonický typ a 2) rotační nebo
oscilačně-rotační typ. Rotační kartáčky (mnoho firem) mají kulatou hlavu, která se otáčí kolem středu. Mají zpravidla velmi tvrdá vlákna a i samotný pohyb je vůči dásním velmi agresivní. Jelikož se nejvíce plaku drží právě v oblasti krčků v blízkosti dásní, je tento typ kartáčku kontraproduktivní a nevhodný, jelikož po dlouhodobém používání dochází k obnaženým krčkům (tím pádem k citlivosti zubů) a někdy i ke klínovým defektům (vydření tvrdých tkání zubu).

Sonické kartáčky mají většinou oválnou hlavu a pouze kmitají svými vlákny, nijak se jejich hlava neotáčí. Vlákna jsou sice oproti manuálním kartáčkům tvrdší, ale je zásadní rozdíl v pohybu, kontaktu se zubem, technice a technologii čištění, takže tvrdost vláken má své opodstatnění (vlákna nejsou v tak těsném kontaktu s dásní a zubem jako u manuálního kartáčku, pouze se dotýkají a rozkmitávají tekutinu, jejímž proudem je plak narušen a odstraněn). Tento typ je šetrný a efektivní, lze ho používat pravidelně a dlouhodobě.

Elektrické kartáčky jsou tedy pomocníkem, který nám čištění usnadňuje. Přesto však nedoporučuji se na něj spoléhat stoprocentně. Pokud již elektrický kartáček vlastníte, vezměte si ho s sebou na dentální hygienu, kde vám dentální hygienistka ukáže, jak s ním správně manipulovat. Je dobré umět čistit i manuálním kartáčkem, navíc příjemné masáže dásní dosáhnete pouze měkkým manuálním kartáčkem. Hlavně u dětí je elektrický kartáček nejen pomocníkem k efektivnějšímu čištění, ale i motivační zábavný prvek.

Dokonce existují kartáčky s Bluetooth, kterým se připojí k mobilní aplikaci, kde za každé čištění získávají děti body a starají se o zvířátko 🙂 Je ale důležité, aby si dítě osvojilo i manuální čištění kvůli rozvoji jemné motoriky a umělo si zuby do budoucna vyčistit i manuálním kartáčkem.

Časté otázky

Jak dlouho si čistit zuby?
Dokud nejsou čisté! Čistý zub poznáte buď plak detektorem (zub bude celý bílý, bez barevných skvrn), nebo jazykem (zub by měl být ze všech stran absolutně hladký jako sklo, jakmile je někde hrubý, zůstává na něm ještě plak).

Jak často si čistit zuby?
Klasickým kartáčkem 2x denně, mezizubní prostory 1x denně.

Mám si čistit zuby ráno po jídle, nebo před jídlem?
Jelikož je sklovina během jídla vystavena kyselinám, které ji naleptávají, je pak nějakou dobu velmi náchylná. Takto naleptanou sklovinu není vhodné hned čistit kartáčkem, jelikož se může naleptaná mikrovrstvička skloviny kartáčkem „strhnout“. Je lepší tedy po jídle (příp. i zvracení) vyčkat alespoň 20–30 minut, aby se sklovina vlivem slin remineralizovala, a teprve pak zuby vyčistit kartáčkem. Pokud ráno nemůžete 20–30 minut čekat, je lepší čistit zuby před snídaní. Zuby očišťujeme především od plaku, nejde tolik o očištění od zbytků jídla. Ty je případně vhodné i během dne eliminovat zapitím vodou nebo neslazeným čajem. Vhodné jsou i žvýkačky bez cukru, které zvýší produkci slin a zuby se od potravy rychleji a lépe očistí. Pozor ale na přehnané žvýkání celý den, které nadměrně zatěžuje čelistní kloub.

MDDR. ADÉLA VLČKOVÁ